CHORVATSKO

Každý národ miluje svou vlast a považuje ji za nejkrásnější. Chorvati říkají své zemi podle úvodních slov své státní hymny „krásná naše“. Chorvatská republika je evropský parlamentní stát, jenž je součástí evropské politické a kulturní historie. Svou velikostí patří mezi středně velké evropské země jako např. Slovensko nebo Švýcarsko. Chorvatsko je státem otevřeným světu, s jednoduchými pasovými a celními formalitami, země klidu a úcty vůči svým hostům. Chorvati usilují o to, aby „krásná naše“ byla taková i pro ty, kteří do ní zavítají a aby si z ní odnesli ty nejkrásnější vzpomínky.

Zeměpisná poloha

Chorvatsko se rozprostírá od východních svahů Alp na severozápadě k Panonské nížině a břehům Dunaje na východě, střední část zaujímá Dinarské pohoří, na jihu jej ohraničuje Jaderské moře.

Rozloha

Rozloha pevniny je 56.542km2, rozloha teritoriálního moře je 31.067km2

Obyvatelstvo

4,437.460 obyvatel, národnostní složení: většinu obyvatel představují Chorvaté, národnostními menšinami jsou Srbové, Bosňané, Muslimové, Slovinci, Maďaři, Italové, Češi.

Státní samospráva

Chorvatsko je parlamentní demokratická republika.

Hlavní město

Záhřeb (779.145 obyvatel), průmyslové a obchodní, dopravní, kulturní i vědecké středisko země.

Délka chorvatského pobřeží

délka je 5835km, z toho pobřeží ostrovů a útesů představuje 4058km.

Počet ostrovů, hřebenů a útesů

1185, největší ostrovy Cres a Krk, osídlených ostrovů je 50. Mnoho ostrovů, ostrůvků a mořských útesů je neobydlených, toulky po nich by se mohly podobat dobrodružstvím Robinsona Crusoa. Nejvyšší vrchol: Dinara 1831n/nm

Podnebí

Chorvatsko je pod vlivem dvou klimatických pásem, ve vnitrozemí převládá mírné kontinentální podnebí, částečně i horské, zatímco na jadranském přímoří je příjemné středozemní klima s mnoha slunečními dny, suchá a horká léta, mírné a vlhké zimy, průměrná teplota ve vnitrozemí : leden 0°C až 2°C, srpen 19°C až 23°C, průměrná teplota u moře v zimě je 12°C a v létě kolem 25°C.

Měna

Služební měna Chorvatska je kuna (1 kun = 100 lip). Českou korunu lze směnit v bankách, směnárnách, na poštách, a ve většině turistických kanceláří, hotelů a kempů.

Platební karty

Většina hotelů, jachtařských přístavů, restaurací a obchodů a bankomatů přijímá mezinárodní platební karty. (Eurocard/ Mastercard, Visa, American Express, Diners).

Cestovní doklady

Cestovní pas, občanský průkaz nebo jiný identifikační doklad, uznávaný mezinárodní dohodou.

Celní předpisy

Celní předpisy Chorvatské republiky jsou přizpůsobeny normám zemí Evropské unie.

Zdravotní péče

Nemocnice a kliniky jsou ve všech větších městech, zdravotní střediska a lékárny jsou ve všech menších městech. Turisté ze zemí, s nimiž není dohoda uzavřena, platí na místě za veškerou lékařskou pomoc a péči podle ceníku. Pacientům v bezprostředním ohrožení života se poskytuje rychlá přeprava vzduchem (vrtulníky) nebo po moři (rychlé čluny).

Pošta a spoje

Pošty jsou ve větších městech otevřeny v pracovní dny od 7 do 19 hodin, v menších městech od 7 do 14 hodin, některé pošty mají dvousměnnou pracovní dobu. Ve větších městech a turistických střediscích jsou hlavní pošty otevřeny i o sobotách a nedělích. Ve všech veřejných telefonních automatech se používají telefonní karty, které se prodávají na poštách a v novinových stáncích. Do zahraničí lze volat z každého veřejného telefonního automatu.

Elektrické napětí městské sítě

220V a frekvence 50Hz. Voda ve veřejné vodovodní síti je v celém Chorvatsku pitná

last minute chorvatsko last minute objednat katalog
autobus

57+2 míst, klimatizace, WC, DVD, televize, polohovatelná sedadla, bar s teplými a studenými nápoji, závěsné zařízení.

Chci vidět všechny

autobus

Chci vidět všechny